Jak drony zmieniają miasta?
Smart City

Jak drony zmieniają miasta?

Drony już dawno przestały być tylko gadżetami, które możemy zabrać na wakacje. Mają dziś ważne zadania i misje do spełnienia. Zmieniają one też miasta na świecie, rewolucjonizując sposób, w jaki ludzie podróżują, jak dostarczane są towary oraz jak wyglądają i budowane są budynki.

Jak dziś można spojrzeć na przyszłość dronów? Być może „Autostrady lotnicze” zmniejszą korki samochodowe na drogach – zarówno transport ludzi jak i dostawy towarów będą odbywać się droga powietrzną, bezzałogowymi pojazdami latającymi. Architektura zmienia się już pod nowe potrzeby – na dachach budynków powstaną strefy lądowania, parkowania i ładowania, a dostawy produktów będą realizowane za pośrednictwem specjalnie skonstruowanych portali po bokach budynków. Czy firmy kurierskie oraz urzędy pocztowe powinny czuć zagrożenie czy wręcz przeciwnie, same będą inwestować w sprzęt?

Takie wizje roztacza internetowy magazyn architektoniczny Dezeen. Zobaczcie ten 18-minutowy dokument:

Film zawiera wywiady z architektami i ekspertami branżowymi, takimi jak Norman Foster, Paul Priestman, Liam Young i Anab Jain. Jednak poza przedstawianiem obrazów niczym z utopijnej dronowej przyszłości, film „Elevation” ukazuje również bardziej nieprzyjemne zastosowania tej technologii i wynikające z niej potencjalne zagrożenia dla naszej prywatności i bezpieczeństwa.

Ludzie wkrótce będą podróżować dronami

Paul Priestman przewodniczący firmy PriestmanGoode – “Drony w tej chwili dostarczają paczki. Możesz wejść do aplikacji i śledzić podróż swojej paczki w latającym dronie. Myślę, że następnym krokiem będą ludzie podróżujący tym “środkiem transportu”. Jeszcze kilka lat temu były one niezwykle drogie i skomplikowane, dziś można je kupić nawet w sklepie z zabawkami.” 

Uber otworzy centrum zaawansowanych technologii w Paryżu, w których będzie opracowywany projekt latających taksówek. Firma ogłosiła, że zbuduje w Paryżu nowe Centrum Zaawansowanych Technologii, koncentrując się na ambitnym projekcie Uber Elevate, pierwszym ośrodku badawczo-rozwojowym firmy, który znajduje się poza Ameryką Północną. “Dzięki światowej klasy inżynierom i wiodącej roli w globalnym lotnictwie Francja jest idealnym miejscem do rozwoju naszego programu Uber Elevate i nowych inicjatyw technologicznych.” – powiedział  prezes Ubera, Dara Khosrowshahi.

Jest coś jeszcze…

W Katowicach Straż Miejska zaczęła stosować wyjątkowo skuteczny sposób walki ze smogiem. Do pomocy zaprzęgnięto drony, które wyposażono w mobilne stacje badania jakości powietrza. Jeżeli któryś komin podejrzanie dymi, dron może do niego podlecieć i przeanalizować próbkę dymu.

Jeśli urządzenie pomiarowe wykryje niedozwolone substancje, straż miejska natychmiast otrzymuje zgłoszenie, czego efektem jest kara grzywny. W Katowicach pierwszy mandat w wysokości 500 zł został wystawiony już w pierwszej godzinie działania nowego programu!

Za ich śladem poszła gmina Skawina. Władze Miasta i Gminy wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i Skawińskim Alarmem Smogowym, przeprowadziły pierwszą kontrolę przy użyciu dronów. Drony wyposażone w wysokoczułe sensory sprawdzały, które domostwa spalają w piecach śmieci i inne odpady. Akcja zaowocowała pierwszymi interwencjami Straży Miejskiej.

Warto wspomnieć o dronach lądujących na wodzie, testowanych przez Akademię Morską, dronach zastępujących ochroniarzy, dokonujących oblotów obszarów zagrożonych pożarem, siejących tysiące hektarów lasów, czy dostarczajacych sprzęt medyczny do oddalonych miejsc.

Jaka przyszłość czeka nas z dronami w roli głównej? Czy pomysły przeminą czy wręcz przeciwnie – staną się ogromnie popularne? Jesteśmy ciekawi Waszego zdania.